ÖVRIGT / Speglar / Spegel 17309226
*
nr 1730 9226
Spegel
nyrokoko, bronserad, 112x47
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 oktober 2025
kl 20:28:53
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/10 13:45:43
1
Vinnande bud
11/10 16:08:43
1
justering av budtak
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 1730 9226
Spegel
nyrokoko, bronserad, 112x47
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 13 oktober 2025 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 11/10 13:45:43 | 1 | Vinnande bud |
| 11/10 16:08:43 | 1 | justering av budtak |
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



